Балканско Квадринале на живописта

2024

Шестото издание на Балканско квадринале на живописта „Митовете и легендите на моя народ” тази година отбелязва своята двадесетгодишнина. Щастливи сме, че Художествена галерия – Стара Загора, отново ще бъде център на съвременното изобразително изкуство. Темата на квадриналето винаги е вдъхновявала и обединявала художници от различни поколения в търсене на образните и символичните измерения на онези извечни и понякога неписани, но останали в историята на всеки народ, мистични и митологични представи. Погледнато в контекста на нашето време, при някои автори можем да открием и нови интерпретации на мотиви, които препращат донякъде към съвременния социум. Затова преданията, обредите, песните, ритуалите, притчите и до днес дават сила на индивидуалния творчески порив, който през годините продължава да дава израз на нашата художествена идентичност и пластична култура.

За участие в това издание постъпиха 420 творби на 263 съвременни творци. След селекцията за представителната изложба бяха определени 200 произведения на 136 автори. Сред тях присъстват художници, които през годините са били част от живописния форум, но има и такива, които заявяват за първи път своето участие. Затова в настоящата изложба можем да открием онези сакрални моменти свързващи миналото и съвремието, разкриващи вечната дуалност, митичните и библейските образи носители на духовни послания, представата за древните предания и поверия запазени живи през вековете и всичко онова, което изгражда фините регистри на човешката душевност. Настоящото издание на квадриналето ни дава възможност да се докоснем до богатството на тематични интерпретации и изразни средства, които днес определят посоките на съвременната живопис.

Организаторите на международния форум изразяват благодарност на всеки един автор, на всички, които са част от неговата подготовка, и на своите партньори, благодарение на които се осъществи поредното VI Балканско квадринале на живописта „Митовете и легендите на моя народ” 2024.

Художествена галерия – Стара Загора има дълга история, която започва с идеята за създаване на колекция от картини към археологическото дружество „Августа Траяна” през 1908 година. Благодарение на Антон Митов и Васил Маринов с подкрепата на Атанас Гюдженов и с даренията на старозагорски художници като Никола Стоенчев, Евгения Илиева, Васил Димов, Васил Костакев. С техните творби се поставя начало на малка колекция, която с годините се разраства и се сформира „картинен отдел” към Историческия музей в града. През 1958 година с решение на Общинския съвет, се поставя началото на Градската художествена галерия като самостоятелна културна институция, а от 1960 година е представена пред обществеността нейната първа постоянна експозиция. Колекцията на Галерията включва живопис, графика, скулптура, икони и приложни изкуства. В нейните фондове се съхраняват над 5000 произведения на българското изобразително изкуство. В колекцията и експозициите на Галерията специално място заемат редица старозагорски художници сред които Васил Маринов, Димитър Гюдженов, Никола Кожухаров, Никола Аръшев, Марио Жеков, Николай Евров, Димитър Караджов, Петър Славов, Олга Брадистилова, Господин Георгиев, Руси Карабиберов, Димитър Куманов, Иван Попчев, Янаки Кавръков и др.

През годините нейната активна изложбена и културна дейност се свързва с две емблематични сгради. Първата е старата сграда на БНБ, в която се помества Галерията като културна институция след 1977 година и остава там до края на 1990-те години, а втората е емблематичната сграда на града построена през 1934 година като Градски хали и превърнала се след 2000 година в Художествена галерия.

НАГРАДА НА ШЕСТОТО БАЛКАНСКО КВАДРИНАЛЕ НА ЖИВОПИСТА
„МИТОВЕТЕ И ЛЕГЕНДИТЕ НА МОЯ НАРОД“ СТАРА ЗАГОРА ‘2024

МИЛЕВ, Иван (1957)  София

,,Островът“, 2024
Смесена техника, платно, 98х140 см.

НАГРАДА НА ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА

ТЕНЕВ, Васил (1962) София

,,Горна земя“ II, 2024
Смесена техника, фазер, 150х77 см.

НАГРАДА
НА

ПЕТРОВ, Вълчан (1947)  с. Марково, Пловдивско

,,Митове и легенди на моето подсъзнание“, 2024
Смесена техника, платно, 150х150 см.

НАГРАДА
НА

МИЛУШЕВ, Иван (1956), Благоевград

,,Вечерята“, 2024
Маслени бои, платно, 96х143 см.

НАГРАДА
НА

ОТИНДЖАК. Сорин (1975), Яш, Румъния

,,Метаморфозирани животни“, 2022
Маслени бои, шперплат, 100×100 см.

НАГРАДА
НА

ПОТУРЛЯН, Севда (1971), София

,,Благодатно единение“, диптих, 2024
Маслени бои, платно, 65х81 см., 65х92 см.

НАГРАДА
НА

ДОНЧЕВ, Росен (1963), Казанлък

,,Архетип“ II, 2023
Смесена техника, платно, 75х75 см.

НАГРАДА
НА
ТЕЦ МАРИЦА ИЗТОК 2 ЕАД

ЗЛАТЕВ, Георги (1969), Стара Загора

,,Земя“, 2024
Акрил, платно, 120х120 см.

Събития