„Метарезерви 2024“ в Художествена галерия – Стара Загора
На 19 юни (сряда) от 18:00 ч. в голямата зала на Художествена галерия – Стара Загора ще се открие изложбата „Метарезерви 2024” – кураторски проект на проф. Атанас Тотляков. В него участват двадесет и един утвърдени визуални артисти, които представят своята художествена интерпретация, обусловена от културната философия на метамодернизма.
Това е второ издание на проекта, представен в мащабна експозиция. Нашите гости ще имат възможност да разберат повече за сложния езиков код на метамодернизма чрез средствата на съвременното визуално изкуство. Ключът към възприемането на този проект минава през метафоричния образ на калейдоскопа.
В „Метарезерви 2023”, представен във Велико Търново, метафората е махалото. Тя показва „структурата на усещането” и посоката на метамодерното мислене, докато в „Метарезерви 2024” – Стара Загора метафората е калейдоскопът. Както всяко едно разклащане на калейдоскопа дава различната, сложна и единствена по рода си „картина”, така и в изложбата, гледната точка към всяко едно произведение, е различна и индивидуална. И при „махалото”, и при „калейдоскопа” във визуален и концептуален план се търсят пресечните точки и междинната среда.
„Потърсете и изследвайте пространството между крайните точки” е посланието на куратора на изложбата. Това насочва визуалните артисти към търсене на активното „съзерцание на междината” – там, където директно или чрез технологични средства, се осъществява контактът между творците, произведенията, културните институции и обществото. Към това са приканени да помислят, гледайки експозицията, гостите на Галерията.
Може да се приеме, че метамодернизмът задава фундаменталната „структура на чувството”, подобно на колебанието между позитив и негатив. Неслучайно някои от произведенията могат да бъдат възприети и извън представите за „красиво” т.е. като некрасиво, провокативно или дори плашещо, защото усещанията, чувствата и емоциите, пречупени през менталните процеси и разума, показват строго индивидуалните взаимовръзки със света.
Посетителите на изложбата ще могат да разберат, каква е творческата рефлексия на визуалните артисти към промените, движенията и проблемите в нашия обществен, социален, икономически, политически живот и възможните съвременни състояния.
„Метарезерви“ е част от дългосрочен проект със същото наименование, стартирал през 2023 г. във Факултета по изобразително изкуство към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, под ръководството на проф. Тотляков. Изследователският екип се присъединява към артисти и учени от цял свят, които приемат, че метамодернизмът е културният отговор на обществото от края на 20 век до днес. Това движение е своеобразна реакция на световните глобални събития: климатичните промени, финансовите кризи, пандемията, нестабилната политическа ситуация и др. Студенти и преподаватели от Великотърновския университет заедно с изявени визуални артисти, работещи в България и извън нея, са сред първите в страната, които изследват ролята на художника и начините на свързване с публиката в новите условия.
„Проектът „Метарезерви“ се предвижда да има продължителен характер във времето и да бъде показан в повече градове и изложбени пространства. В него търсим разнообразните форми и локации, които предполагат и различни художествени намеси (галерийни пространства, жп гари, градска среда). Целта ни е не само да изследваме, но и да допринесем за изграждане и задълбочаване на обществените връзки между изкуството и заобикалящия ни свят. Друга задача на проекта е създаването на „резерви“ под формата на архивиране и документиране на артистичната работа. (…) В творбите, представени в тази изложба, се забелязва характерното за метамодернизма колебание между високите „идеали”, поставени от художниците на модернизма, и последвалия критичен анализ на постмодернизма, които и до днес оставят отворени каналите за дискурс“ – споделя за проекта проф. Тотляков.
В изложбата „Метарезерви 2024“ участват: Атанас Тотляков, Галина Цветкова, Дан Тенев, Дарина Пеева, Деница Милушева, Екатерина Иванова, Красимир Русев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Михаил Михайлов, Младен Младенов, Нуркан Нуф, Пенка Минчева, Яница Фендулова. Представени са и проектите „Homo Vespertilio” на Валентин Сабинов, Рада Дончева, Стела Караилиева и „Интенция за антивещ” на Богомил Иванов, Илина Пенева, Момчил Енчев, Стефан Василев.
Куратор на изложбата: проф. Атанас Тотляков, тел. за контакти + 359 89 987 4803
Експозицията ще може да бъде разгледана до 14.07.2024 г.
16.10.2024