Антон Митов
Антон Митов
1862 г. / Стара Загора
1930 г. / София
1862 г. / Стара Загора
1930 г. / София
Антон Митов. С неговото име са свързани всички първи крачки на българското изкуство в края на 19 век. Роден е на 1 /14/ април 1862 г. в Стара Загора. Възпитаник е на Флорентинската академия, където учи /1881-1885/ при проф. Д.Чарамфи. След завръщането си в страната е учител по рисуване в Стара Загора, Пловдив, Варна и София. Сред учредителите е на Дружеството за поддържане на изкуството в България /1893/, на Държавното рисувално училище /1896/, където е професор по история на изкуството до 1927г., на сп. ”Изкуство” /1895/ и т.н.. Живописното му творчество е свързано с портрета, битовия жанр и пейзажа. Ценен е приноса му към българското изкуствознание. Дописен член е на БАН /1918/. Умира на 20 август 1930 г. в София.
С името на Антон Митов са свързани всички първи стъпки на новото българско изкуство. Мечтите си за пълнокръвен художествен живот той реализира въпреки неизброимите социални и политически пречки. Изпреварвайки реалностите в страната, художникът убеждава Европа в таланта на българите. Наричат го патриарх на българското изкуство, дядо Митов или Човекът с магическия фенер.
Роден е на 1 /14/ април 1862 г. в Стара Загора в семейството на търговеца Стефан Хаджимитов. Преживява кланетата и опожаряването през лятото на 1877 година, а бягството на семейството в Северна България му дава първите уроци по живопис от тревненските иконописци. След Освобождението се завръщат в Стара Загора. През 1879 год. е назначен за телеграфист в Хасково. Година по-късно публикува във в. “Марица” първата си статия “По изящните изкуства”. На 17 /30/ декември 1880 г., без знанието на родителите си, заминава през Цариград за Италия. Установява се във Флоренция, където за кратко учи рисуване при проф. Джелати. През 1881г. е приет във Флорентинската академия за изящни изкуства. Учи живопис при проф. Джузепе Чарамфи. При идването си за ваканция през 1883 г. в Стара Загора Митов се среща с поканения две години по-рано в Пловдив от Източна Румелия чешки художник Иван Мърквичка. От тук тръгва бъдещото им приятелство и градивно сътрудничество. Успехите му в Академията на Флоренция са белязани с един бронзов и три сребърни медала. Завършва Флорентинската академия с отличие и през същата 1885г. предприема пътуване до музеите на Париж, Мюнхен и Виена. Завръща се в България и веднага е назначен за учител по рисуване в Девичесата гимназия на Стара Загора. Тук създава първите си портрети, сред които тези на подпоручик В.Черепов, на своята майка, на годеницата си Олга /учителка по руски и история в Стара Загора/, на учителката Анастасия Тошева. В събитията по време на Съединението участва като телеграфист. Заедно с бъдещата си съпруга Олга Храмцова предприемат пътуване до Варшава, Санкт Петербург и Москва. След завръщането Митов е назначен за учител в Пловдивската мъжка гимназия.
През 1887г. Антон Митов и Иван Мърквичка откриват първата си съвместна камерна изложба. След две години организират следващата си изложба, за която Митов е приготвил над 40 платна. Сред тях е включил “Имарет джамия” /един от първите пейзажи в българското изкуство/ и “Баба Яни” – композицията, която определя бъдещото му пристрастие към битовия жанр. През 1890г. реди съвместна изложба с колегата си Петко Клисуров. След един конфликт с Йоаким Груев напуска Пловдив и заминава за Варна, където е назначен за преподавател по рисуване. Там излизат публицистичните му материали за образователната система и първите студии за български и чуждестранни художници.
За представените си творби на Първото българско изложение в Пловдив Митов получава златен медал. Във връзка с тази експозиция през 1892г. той публикува първата си критична статия за показаното в художествения раздел. През следващите години се активизира още повече неговата обществена и творческа дейност. Влиза в управителния съвет на “Дружество за подпомагане на изкуството в България”. Създава по-късно добилите голяма популярност “Връщане от гроздобер”, “Пазар на грозде във Варна”. Назначен е като учител по рисуване в Софийската мъжка гимназия. Заедно с Мърквичка през 1895 г. слагат началото на списание “Изкуство”, на което Митов ще бъде редактор до 1899г. През 1896г. е спечелена още една драматична битка – с общите усилия на Константин Величков, проф. Иван Шишманов, Иван Мърквичка и Антон Митов е открито Рисувалното училище /бъдещата Художествена академия/. Отсега до 1927г. той ще преподава всеобща история на изкуството и практическа перспектива.
Паралелно с педагогическите и обществените си ангажименти през последните години на 19 век Митов активно твори. Създава “Турски изселници на Варненското пристанище”, “Златар на софийския пазар”, “Пейзаж от Владая”, “Портрет на артиста Канели”, “Съпругата на художника” и още редица жанрови композиции и портрети. Навлиза в най-активния си период. Засилва се цветността и жизнеността на неговата живопис. Следват “Селянин продава кокошки”, “Чешма за топла вода в Плевен”, “Цигански обяд” и т.н.
За участието на Рисувалното училище на световното изложение в Париж през 1900г. Митов и неговите колеги са наградени с френския орден “Академически палми”. През 1903г. пътува до Италия със свои ученици за проучване на византийските мозайки в Равена, а на следващата година е командирован в Рим за проучване на средновековната Манасиева летопис. В ход е учредяването на Дружеството на южнобългарските художници и първата му изложба в Белград. По това време създава картините си “Народен аптекар”, “Моми на пазара в Силистра”, “Хлебари”, “Княз Фердинанд и великият княз Николаевич с руски генерали на връх Св. Никола”. Участието му с 15 творби на международната изложба в Сен Луи /САЩ/ е премирано със сребърен медал. Избран е за член на първата управа на Археологическото дружество и за член на комисията по законопроекта за старините в България. През 1905г.е командирован до Белгия и Холандия за изучаване на старите майстори. Присъствието му там бива използвано за организиране на художествения раздел на българския павилион за изложението в Лиеж.
Независимо от голямата си служебна натовареност Антон Митов успява да завърши стенописите за тавана на тържествената зала в Българска земеделска банка /1903-4/, проектите за театрални костюми в постановката “Към пропаст” на Иван Вазов /1907/, проекти за пощенски марки с пейзажи от Търново и Искърския пролом, проект за ордена “Св.Св. Кирил и Методий” и серия от картини, измежду които “Старозагорска кебапчийница”, “Двама приятели”…. Силно повлиян от живописния маниер в платната на гостуващия в София хърватски художник Влахо Буковац, Митов създава през 1908г. няколко произведения, прилагайки частично поанталистични прийоми. От тях по-известни ще останат “Лимонададжия на старозагорския пазар”, “Пейзаж от Чам Кория” и “Портрет на Мърквичка”. През същата година споделя с приятелите си мечтата за бъдеща галерия в родния му град. Със свои платна и дарения от Георги Евстатиев, Петко Клисуров, Атанас Михов, Васил Димов и др. той поставя основите на бъдещия художествен раздел към археологическото дружество “Августа Траяна” в Стара Загора.
В началото на 1910г. Антон Митов поема изписването на голяма част от олтарните икони на църквата “Св. Николай Чудотворец” в Стара Загора. Пътува до Венеция, където картината му “Лимонададжия на старозагорския пазар” е включена в десетата международна изложба и заради която е избран за член-кореспондент на Дружеството на италианските художници. След завръщането си в страната започва дейността му по изписване на иконите за южния олтар на храм-паметник “Св. Александър Невски” и мозаечното пано с патрона на църквата. Тази работа отнема част от времето и енергията му за близо четири години.
През 1912-1918г. Митов е директор на Художественото индустриално училище /новото име на Рисувалното училище/. Избухва Балканската война и той се чувства длъжен да замине за фронта. С този период е свързан значимият му цикъл от големи платна, в които основната идея е абсурдността и ужасите на войната. Сред най-въздействащите от тях са “Падналите за Отечеството” /1913/, “След победата при Одрин”/1914/ и “Писмо от дома”/1914/. През втората половина на десетилетието създава множество картини на битова тема и портрети. Рисува децата си Антон и Елена, създава композициите “Мекичари в София” /1916/, “Пазар на зеленчуци в София”/1917/, “На пазара в Стара Загора”/1919/, “Харман в село Пордим”/”Вършитба”/, “Пейзаж от Казанлък” /1919/ и др, но видимо в тях се вселява меланхолията. Звучността на багрите спада, а характерните му жизненост и пъстрота отстъпват място на носталгия и печал. Типични за този период са картините “Почивка след пазара”, “Спомени от Силистра” /1920/, както и двата му автопортрета. Продължава усърдно да пише и твори. Картините му се показват на международните изложби във Виена, Рим и Прага. През 1918г. е избран за дописен член на Българска академия на науките, а от 1924г. отново е ректор на Художествената академия. Пред него е и другата, дълго изстрадана амбиция – да напише първата в България “Всеобща история на изкуството”. Подготвяна десетилетия наред, тя излиза от печат през 1927г.в осем тома.
За четиридесетгодишната му творческа и обществена дейност в София подготвят голямо тържество. Уредена е изложба от негови картини. Награждават го със златен медал за наука и изкуство. Той е вече толкова изтощен и болен, че не може да присъства. Постъпва в болница, от която с едно изключение три години не излиза. Започва забвението. Умира на 20 август 1930 година в София. След ковчега му върви една малка групичка от верни приятели и студенти. Съвремието вече се интересува от друга естетика, вълнува се от други идейно-пластични визии. За човека, написал през 1921г. статията “Триумфът на българското изкуство”, се споменава като за вече отминал период на битовизма.
През своите четири десетилетия същинска дейност Антон Митов пише над 300 публикации, изнася близо 800 лекции из цялата страна, обучава три поколения художници, създава около 500 живописни творби, рисунки, мозайки, стенописи, икони.
Основната част от творческото наследство на Антон Митов се съхранява в Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Националната художествена академия, Българската народна банка, Софийския исторически музей, Националния военно-исторически музей и градските художествени галерии на Пловдив, Стара Загора и Казанлък.
Марин Добрев
- 1862 – Роден на 1 /14/ април в Стара Загора в семейството на търговеца Стефан Хаджимитов.
- 1879 – Назначен за телеграфист в Хасково.
- 1880 – Публикува първата си статия „По изящните изкуства“ във в. „Марица”. Заминава през Цариград за Италия.
- 1881 – Приет във Флорентинската академия за изящни изкуства. Учи живопис при проф. Джузепе Чарамфи.
- 1883 – По време на ваканцията се връща в Стара Загора. Среща с поканения от Източна Румелия /две години по-рано/ в Пловдив чешки художник Иван Мърквичка.
- 1885 – Завършва Флорентинската академия и предприема пътуване до музеите на Париж, Мюнхен и Виена. Назначен е като учител в Девическата гимназия в Стара Загора.
- 1887 – Назначен е като учител в Мъжката гимназия в Пловдив. С Иван Мърквичка откриват първата си съвместна камерна изложба в Пловдив. Пътува до Москва, Санкт Петербург и Варшава. Посещава Всемирната изложба в Париж.
- 1889 – Втора съвместна изложба с Иван Мърквичка.
- 1890 – Съвместна еднодневна изложба с Петко Клисуров. Започват да излизат неговите „Писма върху България“ във вестник „Балканска зора“. Назначен е за учител в Мъжката гимназия във Варна.
- 1892- Получава златен медал на Първото българско изложение в Пловдив. Публикува първата си критична статия за показаното в художествения раздел.
- 1893 – Сред основателите е на Дружество за поддържане на изкуството в България.
- 1894 – Участва в Първата изложба на Дружество за поддържане на изкуството в България. Назначен е като учител в Мъжката гимназия в София.
- 1895 – Заедно с Мърквичка слагат началото на списание “Изкуство”, на което Митов ще бъде редактор до 1899г. Награден е със сребърен медал „Наука и изкуство”.
- 1896 – С общите усилия на Константин Величков, проф. Иван Шишманов, Иван Мърквичка, Борис Шатц и Антон Митов е открито Рисувалното училище в София. В него той ще бъде професор по всеобща история на изкуството, перспектива и методика на рисуването до 1927 г.
- 1899 – Започват публичните му сказки по история на изкуството, станали популярни като „Фенерът на Антон Митов”.
- 1900 – Оформя художествения отдел на Българския павилион на Всемирното изложение в Париж. Награден е с „Академическа палма” от френското правителство.
- 1902 – Пътува до Москва и Санкт Петербург.
- 1903 – Пътува със студентите си до Италия за проучване на византийските мозайки в Равена.
- 1903-4 Завършва стенописите на тавана на тържествената зала в Българска земеделска банка.
- 1904 – Командирован в Рим за проучване на средновековната Манасиева летопис. Прави проект за фасадата на Държавното рисувално училище. Награден е със сребърен медал от Всемирното изложение в Сейнт Луис /САЩ/.
- 1905 – Командирован до Белгия и Холандия за изучаване на старите майстори. Подпомага, заедно с Харалампи Тачев, организиране на художествения раздел на българския павилион за изложението в Лиеж.
- 1906 – Организатор на Юбилейната изложба за 10 годишнината от основаването на Държавното рисувално училище.
- 1907 – Участва в Българския отдел на Балканското изложение в Лондон. Създава проектите за костюми към пиесата „Към пропаст” от Иван Вазов.
- 1910 – Организира отпечатването на български марки /по български проекти/ в Рим. Участва във Венецианското биенале . Картината му „Лимонададжии на Старозагорския пазар” е включена в изложбата на Дружеството на италианските художници във Флоренция, а той е избран за негов член-кореспондент.
- 1911 – Участва в Международната изложба в Рим.
- 1912 – Митов е директор на Художественото индустриално училище /новото име на Рисувалното училище/ до 1918 г. Изпълнява свои проекти по украсата на Храм-паметник „Св. Александър Невски” в София.
- 1918 – Избран за дописен член на Българска академия на науките.
- 1924 – Директор на Художествената академия /до 1927 г./.
- 1927 – Излиза от печат осемтомната му “Всеобща история на изкуството”. Организирана е юбилейната му изложба. Удостоен е със златен медал „За наука и изкуство”.
- 1930 – Умира на 20 август в София.
- 1955 – Изложба на Антон и Георги Митови в Националната художествена галерия.
- 2001 – Изложба „Родът Митови в българското изкуство” – в Национална художествена галерия и Художествена галерия Стара Загора.
- 2012 – Изложба „Антон Митов /1862-1930/” в Художествена галерия Стара Загора
През своите четири десетилетия същинска дейност Антон Митов е автор на над 300 публикации, изнася близо 800 лекции из цялата страна, обучава три поколения художници, създава около 500 живописни творби, рисунки, мозайки, стенописи, икони.
Основната част от творческото наследство на Антон Митов се съхранява в Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Националната художествена академия, Българската народна банка, Софийския исторически музей, Националния военноисторически музей и градските художествени галерии на Пловдив, Стара Загора и Казанлък.
Антон Митов
Година/Период създадена: 1920 г.
Размери: 50х36 см.
Техника: маслени бои, платно
Антон Митов
Година/Период създадена: 1893 г.
Размери: 60х46 см.
Техника: креда, хартия,
Антон Митов
Година/Период създадена: около 1919 г.
Размери: 48х66,5 см.
Техника: маслени бои, платно,
Антон Митов
Година/Период създадена: Около 1919 г.
Размери: 45х59 см.
Техника: маслени бои, платно.
Антон Митов
Година/Период създадена: 1887 г.
Размери: 73х56 см.
Техника: маслени бои, платно