Рейчъл Бриджит Еванс – Касабов /1900 – 1993/

Публикувано: 29.11.2023Категория: АВТОРИ

Рейчъл Бриджит Еванс е родена на 13 май 1900г. Рисуването при нея е семейна дарба, тъй като чичо й, Уилфред Еванс, е бил много добър художник, известен със своите портрети и пейзажи, които рисува в стил късен импресионизъм. Рейчъл постъпва в лондонското училище по изкуства „Слейд” и след завършването му живее със семейството на художника Станли Спенсър по времето, когато той рисува стенописите на параклиса в Кукъм. В края на 20-те години тя се озовава в Париж, който по това време е световна столица на изкуството. Продължава да рисува и да прави изложби в Лондон, в галерия „Гимпъл”.
В Париж Рейчъл живее в една стая със съквартирантка от български произход, която през 1931г. я кани на гости в България. Това оказва силно влияние върху живота и, тъй като по онова време България е страна с добре запазен селски бит, с корени в античността, с лек полъх на модерното и следи от византийско и ислямско минало. След като са завръща в Париж, Рейчъл се чувства неудържимо привлечена от екзотиката на Балканите. Въпросът е как да се завърне там. Разполага с много малко пари, а България е далеч. Затова решава да предприеме бавно и продължително пътуване през Източна Европа от Унгария до Румъния, преподавайки английски. На края, след като преминава Дунава на гребна лодка по време на снежна виелица, тя се узовава в България.
Има късмет, защото след като достига до София, се среща с Пенка Касабова, която наскоро се е завърнала от Чикаго и отговаря за американската детска градина и сформирания към нея институт за подготовка на учители. Тя търси човек, който да преподава английски, а фактът, че Рейчъл Бриджит може да преподава и изкуство я прави идеалният кандидат.
За Бриджит Еванс това е плодотворен период. Тя рисува селяни, свещеници, прибирането на реколтата, планински селца, манастири и джамии. Пътува до Черно море и Родопите и рисува рибарски лодки в Созопол и дълбоки езера, заобиколени от гори. Достига до Истамбул, където рисува Босфора на Хисаря и минаретата на Света София.
През 1935г. се омъжва са Борис Касабов, братът на Пенка Касабова и по-малък брат на Гео Милев. Скоро им се ражда син и времето, което може да посвети на изкуството, значително намалява. Рисува, когато има възможност. Сред рисунките й има такива от периода на Втората световна война, когато е евакуирана от София в Садово.
През август 1946г. планира кратко посещение при семейството си в Англия, но то далеч не се оказва краткотрайно. Това е последният полет от България към Западна Европа и малко след падането на Желязната завеса тя и синът й Джордж се оказват далеч от България и от нейния съпруг Борис, който успява да се присъедини към тях едва след смъртта на Сталин. През по-късните години те редовно посещават България, но остават да живеят в Лондон.
Рейчъл Бриджит Еванс продължава да твори до смъртта си през 1993г.
Джордж Касабов – син на Рейчъл Бриджит Еванс

Репродукциите в тази изложба са дело на именития фотограф-художник Иво Хаджимишев, който през 1978-1979 г. се среща с Рейчъл Бриджит Еванс – Касабова в Лондон и там заснема нейните произведения.